reklama

Pozor na (nové) vreckárske triky !

Mám akýsi zvláštny dar vidieť vreckárov - a väčšinou skôr, ako si ich všimnú ich potenciálne obete. Nie vždy to však je príjemný dar - už som zažil viacero konfrontácií (našťastie iba verbálnych). Rozhodol som sa preto preventívne napísať tento blog o ich trikoch a takisto o neopatrnosti obetí, keďže príležitosť robí zlodeja...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (18)

Uvedené vreckárske triky sú reálne, z nedávnych skúseností na Slovensku (najmä v Bratislave):

1) Prechod reštauráciou / barom

Obľúbená stratégia v čase obedového menu a počas piatkových a sobotných nocí. Na prvý pohľad to nie je podozrivé - v reštaurácii si chcú ľudia bežne u niekoho na stole pozrieť, ako vyzerá konkrétne menu. V druhom prípade (večer v bare) je zase úplne normálne sa presúvať po podniku (príchod, hľadanie voľného stola, prechod na WC, ku baru...).

Lenže kým slušný návštevník iba prejde okolo vášho stola, zlodej očami sliedi po možnej koristi. A tá sa neraz priam núka: napr. dámy si zvyknú zavesiť kabelku na operadlo svojej stoličky. Hoci ju nevidia, no majú pocit, že ju majú pri sebe, príp. sa spoliehajú, že na ňu vidí spolusediaca/i. Vtedy stačí zlodejovi iba prejsť poza chrbát obete a kabelku má v ruke. Pri teamovej práci využije komplica na odpútanie pozornosti opačným smerom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V bare je to pre zlodejov ešte jednoduchšie... Večer sa tam ľudia idú zabaviť a s pribúdajúcimi hodinami a alkoholom klesá ostražitosť, čiže aj potreba držať si kabelku / batoh / peňaženku / mobil / laptop pri sebe. Veľa ľudí sa spoľahne na to, že keď si odskočia od príjemnej partie, ich cennosti pri stole sú v bezpečí. Žiaľ, nie vždy.

Každopádne odporúčam nedávať od tela nič cenné, buď si dať tašku do lona, alebo si ju omotať o ruku/nohu, alebo si sadnúť tak, aby sa k nej zlodej dostal iba veľmi ťažko (sadnúť si do rohu miestnosti).

2) Vešanie bundy

Tento aktuálny trik využívajú ľudia, ktorých by ste asi ani zďaleka netipovali na vreckárov - slušne oblečení, športovo a zdravo vyzerajúci.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Funguje to takto: Väčšinou vo dvojici prídu do podniku, jeden akože vyberá voľný stôl, alebo si prezerá jedálny lístok, kým druhý si ide zavesiť bundu na vešiak. Zatiaľ nič podozrivé, však? Lenže ten druhý z dvojice počas vešania bundy „prešacuje" všetky ostatné bundy na vešiaku - a nahmatať mobil či peňaženku nie je nič ťažké... Potom ten prvý z dvojice nahlas rozhodne, že napr. „menu nič moc" a odchádzajú aj s úlovkom.

3) Chrbát o chrbát

Obľúbený trik v podnikoch, kde sú stoly a stoličky blízko pri sebe. Zlodej si sadne k vedľajšiemu stolu chrbtom k vyhliadnutej obeti. Často sa správa hlučne (napr. veľmi nahlas telefonuje), a tak sa obeť od neho chrbtom odtiahne. Ak má však obeť bundu s peňaženkou alebo čokoľvek cenné na operadle, už to asi neuvidí.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Iná verzia pri takomto sedení je, že zlodej si pri vedľajšom stole prehodí cez nohy alebo plece svoju bundu, a rukami pod ňou môže šmátrať po vašich cennostiach. Ak vám je otočený chrbtom, jeho parťák (ktorý na vás vidí) mu môže dávať znamenia, či je „vzduch čistý".

4) Prenasledovanie peňaženky

Táto technika môže byť prípravou na niektorú z predošlých troch. Zlodej (člen tímu) sa nenápadne pohybuje v miestach, kde ľudia často platia (napr. okolie novinového stánku, pokladne v obchode) a sleduje, kam si ľudia po zaplatení odložia peňaženku. Ak je ľahko dosiahnuteľná (napr. široké vrecko kabáta, vrch nákupnej tašky), sleduje svoju obeť aj niekoľko minút, kým tá už dávno zabudla na peňaženku a stačí chvíľka nepozornosti a/alebo (vyvolaná) tlačenica a peňaženka je fuč.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pre skúsených vreckárov je ľahko dosiahnuteľná aj vec v zapnutej kabelke - veľa mojich známych si už našlo vo svojej taške niečiu šmátrajúcu ruku.

Ďalší spôsob, ako môžete prísť o peňaženku, je vyhovieť podozrivej prosbe o rozmenenie peňazí na ulici - vtedy zlodejovi stačí vytrhnúť vám ju z ruky a utekať vopred premyslenou trasou.

5) Drahé objatie

Zriedkavá a možno absurdne pôsobiaca technika, ale sám som ju zažil, a nebol som zjavne sám. Počas večernej prechádzky mestom ku mne pristúpila neznáma žena, objala ma okolo pásu a tvárila sa veľmi milo a prítulne. Hneď som ju poslal kade ľahšie, ale viem si predstaviť, že ak by toto spravila niekomu pripitému (pomalšiemu), tak má viac času na „prešacovanie" všetkých vreciek.

Pár rád na záver:

Veci, na ktorých vám záleží, majte pri sebe tak, aby ste ich stále cítili (dotykom).

Ani v slušnom a bezpečne pôsobiacom podniku, či kancelárii by som si nenechal v bunde na vešiaku čokoľvek cenné (mobil, peňaženka, navigácia, doklady).

Vreckárov je často na pohľad ťažko rozpoznať. Niekto (rasista?) si pod vreckármi možno predstaví Rómov, ale...Rómovia majú tú smolu, že sú ľahšie identifikovateľní, ale vo väčšine mojich skúseností boli páchatelia bielej pleti - najčastejšie mladíci, ktorí na pohľad vôbec nepôsobili podozrivo - slušne (športovo) oblečení, aj bez prejavov typických pre drogovo závislých (roztrasená chôdza, vetrom či kadečím iným ošľahaná tvár). Často sú to ľudia, ktorí prehrali majetok na automatoch, alebo berú drogy (a nie je to na nich ešte vidieť).

Je tiež na uvážení každého, či sa pustí s vreckármi do nejakej fyzickej konfrontácie. Samozrejme, ak vám niekto bude strkať ruku do kabelky, asi to nenecháte len tak, ale inak odporúčam byť obozretný. Často sú to ľudia, ktorí už nemajú veľmi čo stratiť...

Väčšinou stačí ich jasne sledovať (čo oni veľmi rýchlo vycítia) a zmiznú. Odporúčam tiež zavolať na políciu a nahlásiť „podozrivé osoby". Už len samotný pohľad na nich a vytiahnutie telefónu (v bezpečnej vzdialenosti) pôsobí odstrašujúco.

Prajem veľa šťastia, snáď tieto rady pomôžu slušným občanom a nie páchateľom :-)

Ďalšie postrehy či rady uvítam v diskusii.

P.S. Pri hľadaní ilustračnej fotografie som objavil tento starší zaujímavý článok na podobnú tému.

Matúš Bakyta

Matúš Bakyta

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Občiansky aktivista alergický na pasívne hundranie :) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu